۱۶ نمونه از برترین مدلهای کاشی لعابی جدید که به تازگی وارد بازار عرضه شده است!

سی و سه قطعه کاشی لعابدار که به چندین دوره مختلف از سلسله‌های مینگ و چینگ (حدود 1482-1722 پس از میلاد) برمی‌گردد در این مطالعه جمع‌آوری شد. آنها شامل 17 قطعه از چهار دیوار صفحه نمایش مختلف معبد هانچنگ کنفوسیوس و 16 نمونه از 4 دیوار صفحه نمایش مختلف معبد Town God’s Temple هستند.

نمونه های کاشی لعابی تمام رنگ های لعاب یعنی سبز، زرد، قهوه ای و فیروزه ای را پوشش می دهند.

میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) با طیف‌سنجی پراکنده انرژی (EDS):
یک ابزار ZEISS، مدل EVO-250 SEM (Zeiss، این ابزار در Xi’an، چین قرار دارد)، همراه با یک سیستم Oxford Instruments X-MAX20 EDS، برای مطالعه ریزساختار نمونه و بدنه و ترکیبات لعاب مورد استفاده قرار گرفت.

یک مقطع از هر نمونه نماینده جدا شده و به عنوان یک بلوک صیقلی نصب شد ولتاژ شتاب مورد استفاده برای مشاهده و تحلیل 20 کو با فاصله کاری 8 میلی متر بود.

تصاویر الکترون پراکنده SEM (BSE) از ریزساختار خمیر و لعاب بدن ثبت شد برای هر نمونه، ترکیبات شیمیایی بدنه و لعاب کاشی در سه ناحیه کوچک مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و مقادیر میانگین محاسبه شد.

کاشی لعابی

اندازه آنالیز شده توسط EDS هم برای بدنه و هم برای لعاب حدود 200 میکرومتر × 300 میکرومتر است زمان تست EDS 90 ثانیه بود.

استانداردهای Oxford Instruments برای تعیین کمیت 10 عنصر (Si، Al، Na، K، Mg، Ca و Fe برای بدنه کاشی، در حالی که Pb، Si، Al، Na، K، Mg، Ca، Fe، Cu و Ti برای لعاب کاشی).

نتایج به درصد اکسید تبدیل و تا 100% نرمال شد. حد تشخیص ابزار 0.1٪ است ترکیبات شیمیایی لعاب هر 33 نمونه در این مطالعه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

برای ترکیبات شیمیایی خمیر، تنها 23 نمونه (C1-10 و T1-13) تجزیه و تحلیل شده است دلیل آن این است که خمیرهای نمونه‌های C11-17 و نمونه‌های T14-16 قبلاً به شدت پوسیده شده‌اند، بنابراین خمیرهای این نمونه‌ها شل و شکننده به نظر می‌رسند (از شکوفایی نمک رنج می‌برند). بنابراین، اگر این نمونه‌ها از نظر ترکیبات شیمیایی آزمایش شوند، نتایج نادرستی به دست می‌آید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.